Nakkikastike (L),keitetyt perunat (L,G)
Lohirisotto (L,G)
Merimiespata (L,G)
Liha-kaalilaatikko (L,G),omena-kanelikiisseli (L,G)
Jauhelihapihvit (L,G),ruskeakastike (L),muusi (L,G)
Tänään on 24.10 - torstai 07:06

Suomi 100v. ja yhdistys 25v.

28.11.2017

SUOMI 100 JA YHDISTYS 25 - MIKKELIN TYÖTTÖMILLÄ YHTEISJUHLA 5. JOULUKUUTA

 

 

Mikkelin työttömät ry on mukana järjestämässä Suomi 100 -juhlatilaisuuksia Mikkelissä. Se pitää jäsenilleen Suomi 100 -juhlat tiistaina 5. joulukuuta. Samalla yhdistys juhlistaa oman toimintansa 25-vuotista taivalta. Juhlan ohjelma alkaa klo 10.30 Työttömien tiloissa Porrassalmenkatu 1:ssä. Se sisältää teatteri- ja musiikkiesityksen lisäksi maksuttoman juhlalounaan kakkukahveineen yhdistyksen jäsenille.

 

Mikkelin työttömien toiminta käynnistyi joulukuussa 1992. 1990-luvun alussa alkanut lama jätti Mikkelissä satoja ihmisiä työttömiksi. Se sai Martti Virneksen ja muutaman muun paikallisen yhdistysaktiivin tarttumaan toimeen työttömien tilanteen kohentamiseksi. He kokoontuivat 15. joulukuuta Mikkelin työväentalolla ja perustivat Mikkelin seudun työttömien toimintayhdistyksen. Yhdistyksen nimi muutettiin 2003 Mikkelin työttömät ry:ksi. Sen jäsenmäärä on vaihdellut vuosien aikana ensimmäisen vuoden 15:stä vuoden 1997 998 jäseneen. Tällä hetkellä yhdistyksellä on 236 henkilöjäsentä sekä parikymmentä erilaisista yhdistyksistä ja järjestöistä muodostuvaa yhteisöjäsentä.

Työttömiä Mikkelin seudulla oli ELY-keskuksen lokakuun katsauksen mukaan 2678 henkilöä, eli 10,6 prosenttia työvoimasta.

 

Yhdistyksen toiminta alkoi räväkästi ja kokoontumispaikkana oli ensin työväentalo. Sieltä siirryttiin keväällä 1995 nykyisiin tiloihin Porrassalmenkatu 1:een. Oma yhdistys tarjosi työttömille tukipaikan tavata muita samassa tilanteessa olevia sekä toimia yhdessä tilanteesta selviämiseksi. Työttömien ruokala aloitti toimintansa, koulutustoimintaa alettiin hahmotella aluksi luentotilaisuuksien, englannin kielen opintokerhon ja tietokonekurssien avulla. Pian koulutus eteni yhteistoiminnaksi Työväen Sivistysliiton kanssa ja koulutusprojekti TyöMikkeli käynnistyi.

Työttömien atk-kurssit ovat jatkuneet aivan näihin päiviin asti. Viimeiset kurssit päättyvät vuodenvaihteessa. Mikkelin työttömät on toimintansa aikana kurssittanut satoja ihmisiä atk:n käyttäjiksi yhteistyökumppaniensa kanssa. Myös ELY-keskuksessa toiminta nähtiin aikoinaan tärkeänä, tuki työttömiä työelämänvalmiuksiensa parantamisessa.

 

Työttömien edunvalvonnassa Mikkelin työttömät on ollut alusta asti mukana valtakunnallisen työttömien järjestön, TVY:n kautta. Edunvalvontatyö jatkuu edelleen ja entistä tärkeämpänä.

 

Yhdistyksen tarjoama mahdollisuus harrastaa yhdessä liikuntaa on auttanut työttömiä pitämään huolta fyysisestä ja henkisestä toimintakunnostaan. Virkistystä ja mielekästä tekemistä ovat tarjonneet myös leirit, retket sekä käsityötupa Kässärin toiminta. Tällä hetkellä työttömien omaehtoinen ryhmätoiminta on vilkasta. Siihen kuuluu mm. vertaistukea, erilaisia ryhmäliikuntavuoroja liikunta- ja kuntosaleissa, puutöitä, valokuvausta ja videokuvausta, maalausryhmä, kädentaitoja ja ruokakursseja. Ryhmien vetäjinä toimii vapaaehtoisia. Osassa ryhmistä on Kipinä-hankkeen kautta saatu vetäjä ostopalveluna. Mikkelin lisäksi ryhmätoiminta on aktivoitunut Haukivuorella. Anttolassa ollaan käynnistämässä omaa ryhmää. Hanketta rahoittaa sosiaali- ja terveysjärjestöjen avustuskeskus STEA.

 

EU:n ruokakasseja Työttömät on jakanut vuodesta 1996 lähtien. Toimintaan kuuluu myös ruoka-apu, jossa Mikkelin kaupoista saatavia, päiväykseltään umpeutuvia elintarvikkeita jaetaan ruokailun yhteydessä apua tarvitseville. Toiminta ehkäisee samalla kauppojen roskiin menevien, käyttökelpoisten ruokien hävikkiä.

 

Yhdistyksen oma työllistämistoiminta oli alussa pienimuotoista. Työvoimatoimiston tuella saatiin palkattua toiminnanjohtaja, liikunnanohjaaja, emäntä ja toimistotyöntekijä. Nykyisin yhdistys työllistää yhteistyökumppaneiden kautta kymmeniä ihmisiä vuodessa.

 

Työttömien toiminnassa yhteistyöverkostot on ollut avainasia koko sen toiminnan ajan. Yhdistyksen perustamisesta alkaen mukana ovat olleet Mikkelin kaupunki ja tuomiokirkkoseurakunta, ELY-keskus, TVY, oppilaitokset, SAK:n paikallisyhdistykset, Työväen Sivistysliitto ja muut seudun työttömien yhdistykset. Yhteistyöverkostojen tuki on auttanut yhdistystä monin tavoin, muun muassa henkilökunnan palkkauskustannuksissa ja työttömien ruokalan toimintakuluissa. Työvoimatoimiston kautta on saatu tietoa työmarkkinoista ja se on antanut ohjausta ja neuvontaa.

 

Mikkelin työttömien ensimmäisenä puheenjohtajana toimi Martti Virnes. Tällä hetkellä puhetta johtaa Markku Himanen.

 

Lisätiedot:    Heikki Pyrhönen

                      044 7220501

                      kipinahanke@gmail.com

                      toimisto@mikkelintyottomat.fi

Kutsu Mikkelin teatterille la 17.8. klo 15.00
Ilmaisutaidon ryhmä Kipinä ja Mikkelin tyttöteatteri Ohjelmistossa 17.08.2019 klo 15.00... lue lisää
Poikkeukset aukioloon
Poikkeukset aukioloaikoihin: Ruokala suljettu: 28.6-28.7. Lahjoitusruokaa jaetaan... lue lisää
Työttömät odottavat hallitukselta nopeita ja selkeitä toimia työllisyyspolitiikassa
Työttömät odottavat hallitukselta nopeita ja selkeitä toimia työllisyyspolitiikassa... lue lisää
Kohtaamispaikan teatteriryhmä
Ilmaisutaidon ryhmä Kipinä on Mikkelin työttömien yksi harrastusryhmistä. Se on avoin... lue lisää
Oikeus työhön ihmisarvoa kunnioittaen
Työttömien Keskusjärjestö piti 16-17.4 vuosikokoustaan Jyväskylässä. Kansanedustaja Lauri... lue lisää
Riittävät palvelut työttömille
Tulevan hallituksen turvattava riittävät työllisyysmäärärahat ja palvelut työttömille... lue lisää
Työttömien terveyspalvelut
Työttömät yhdenvertaisiksi terveyspalveluissa – työkykyohjelma käyttöön Lähes joka kolmas... lue lisää
Työllisyysohjelma 2019-2023
  Työttömien Keskusjärjestö: Kansalaisten oikeus työhön turvattava työtakuulla... lue lisää
Asikasmaksulaki
Työttömien keskusjärjestön hallitus vaatii niin sanotun välimaksukaton säilyttämistä... lue lisää
Työttömien työkykyohjelma
Työttömien pirstaleiset palvelut yhtenäistettävä sujuvaksi poluksi Työttömien... lue lisää
Työttömien terveystarkastastuksilla ennalta ehkäisevä vaikutus
KUNNAN  lainmukaisiin tehtäviin kuuluu järjestää työttömille maksuton terveystarkastus. Oikeus... lue lisää
Irtisanomisen helpottaminen
  Työttömien Keskusjärjestö ry: Pitkäaikaistyöttömät eivät hyödy suunnitellusta pienten... lue lisää
Lausunto asikasmaksulakiin
Työttömien Keskusjärjestöltä lausunto asiakasmaksulakiin  Työttömien Keskusjärjestö on... lue lisää
Kannanotto
Työttömät eivät vaikene – he haluavat olla oman elämänsä asiantuntijoita!   Mikkelin... lue lisää
Poukkoileva työllisyys- ja sosiaalipolitiikka syö työttömän voimavaroja
  Työttömien Keskusjärjestö vaatii hallitukselta toimia ikääntyneiden työttömien syrjinnän... lue lisää
Mielipide
Hallitus puskee työvoimapalvelujen yksityistämistä ja uutta aktiivimallia Mikkelin... lue lisää
Maakunta ja työttömät
  Kannanotto/tiedote 26.4.2018 Työttömien Keskusjärjestö kannustaa työttömiä... lue lisää
TVY:n vuosikokous valinnat ja julkilausuma
Työllisyyspolitiikkaan aktiivisuutta – työttömien aktiivimallit romukoppaan Työttömien... lue lisää
Maakuntauudistus ja järjestöt
Kannanotto/tiedote 26.4.2018 Työttömien Keskusjärjestö kannustaa työttömiä ehdokkaiksi... lue lisää
Aktiivimalli 2018 mielenilmaus 2.2.
Tiedoksi mielenilmauksesta aktiivimallia vastaan. SAK järjestää alueeltamme maksuttomia... lue lisää
Lounas hinnasto 2018
Lounas hinnasto 2.1.2018 alkaen   Varsinaiset jäsenet - 3,50€ Kannatus jäsenet - 4,50€... lue lisää
Suomi 100v. ja yhdistys 25v.
SUOMI 100 JA YHDISTYS 25 - MIKKELIN TYÖTTÖMILLÄ YHTEISJUHLA 5. JOULUKUUTA... lue lisää
Lausunto ulosottokaaren muuttamisesta
Asia: HE 150/2017 vp Hallituksen esitys eduskunnalle laiksi ulosottokaaren muuttamisesta... lue lisää
Aktiivimalli ja palkkatuki
Lausunto 2018 talousarvioon. Työttömien Keskusjärjestön mielestä: •Työttömyysturvan... lue lisää
10 000 työpaikkaa
TIEDOTE: Työttömien Keskusjärjestö: 150 miljoonalla eurolla työllistää yli 10 000... lue lisää
Mikkelin Työttömät ry

Mikkelin Työttömät ry © Copyright 2010-2019

Web-nikkarointi: Verkkoverstas